środa, 20 lutego 2019

Uszy Hamana

To nadziewane ciastka z kuchni żydowskiej. Są ponoć trójkątne i przypominają wyglądem czapki niejakiego Hamana – gnębiciela Żydów. Nazywane też są humentaszami. (Kolega Haman ponoć jest zwyczajowo przedstawiany w mundurze podobnym do munduru armii napoleońskiej. Już widzę pitraszących te ciastka na wyprawie do muzeum :) )). Piszą tu, że do humentaszy nadzienie makowe popularniejsze jest w Europie, a owocowe w Izraelu.

Składniki:
- 4 jajka,
- 1 filiżanka oleju lub oliwy z oliwek,
- 1 filiżanka cukru,
- 2 łyżki miodu,
- 3 filiżanki mąki,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- ¼ łyżeczki wanilii,
- ¼ łyżeczki sproszkowanego cynamonu,
- szczypta soli do smaku,
- otarta skórka z 1 cytryny,
- trochę drobno posiekanej skórki pomarańczowej.

Oddzielić białka od dwóch jajek i zostawić do smarowania po wierzchu. Żółtka utrzeć razem z pozostałymi jajkami, z cukrem i miodem, dodając powoli olej. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, cynamonem, wanilią solą, skórką pomarańczy, skórką cytryny i dodać utarte jajka. Wyrobić na elastyczną masę. Jeśli ciasto jest za suche, dodać 1-3 łyżek mleka lub wody. Rozwałkować ciasto na posypanej mąką stolnicy i wycinać filiżanką krążki. Położyć na środku nadzienie i lepić w trójkątne piramidki. Posmarować po wierzchu rozbitym białkiem. Piec w rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza piecyku ok. pół godziny.

Nadzienie:

z powideł:
- 1 szklanka powideł,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- garść rodzynek (albo rodzynków?),
- garść posiekanych migdałów,
- kilka kropli oleju rumowego.

z maku:
- 20 dkg maku,
- 2 żółtka,
- 4 łyżki cukru
- ¼ szklanki miodu
- bakalie: rodzynki, migdały, orzechy, figi, garść każdego.

Przy powidłach siekamy bakalie i mieszamy wszystkie składniki z powidłami. Makowe nadzienie wymaga więcej pracy, tak jak przy makowcu. Mak zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do następnego dnia, przepuszczamy dwukrotnie przez maszynkę do mielenia o bardzo drobnych oczkach, mieszamy z drobno posiekanymi bakaliami i zostawiamy w lodówce na kilka godzin.

A, ciastka te serwowano w czasie święta Purim – żydowskiego karnawału!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za wszystkie komentarze